09029098657info@ariatadris.ir
تصویر کاربر
نام و نام خانوادگی

مراحل ساخت و تولید قطعات پلاستیکی

 

تقریبا بسیاری از قطعات و محصولاتی که در زندگی روزمره می بینیم ترکیبی از قطعات پلاستیکی و لاستیکی می باشند. همان طور که گفته شد قطعات پلاستیکی یکی از پرکاربردترین قطعات در دنیا هستند.

فرایند تزریق پلاستیک مناسب تولید قطعاتی با تیراژ بالا و هزینه پایین هر قطعه می باشد و رایج ترین روش مدرن برای تولید انبوه قطعات (مواد پلیمری) می باشد.

 

مراحل ساخت و تولید قطعات پلاستیکی با قالب تزریق پلاستیک

 

برای ساخت یک قطعه پلاستیکی ابتدا باید مواد پلاستیکی که به آن‌ها ترموپلاست گفته می‌شود را ذوب کرد . این کار در بخش تزریق دستگاه انجام می شود. مواد از طریق قیف وارد دستگاه شده و با نسبت های تعیین شده با یکدیگر ترکیب می شوند و سپس توسط گرم‌کن ذوب شده و بعد وارد یک قیف به نام قیف سیلندر تزریق وارد می شود. سپس این مواد کم کم وارد سیلندر تزریق می شود. سپس سیلندر تزریق این موارد را به سمت دو قالب بیرونی و داخلی هدایت می کند و مواد بین دو قالب تزریق می شوند.

بعد از سپری شده مدتی این مواد سرد شده و بخش متحرک قالب گیری جدا می شود و قطعه پلاستیکی آماده است .

 

ماشین قالب تزریق پلاستیک

ساخت این قطعات به وسیله قالب های تزریق پلاستیک امکان پذیر است.دستگاهی که این قالب بر روی آن نصب می شود دستگاه تزریق  نام دارد. این دستگاه از دو بخش تزریق و قالب گیری پلاستیک  ساخته شده است .

 

تزریق پلاستیک

. یکی از ویژگی های مثبت تزریق پلاستیک طیف گسترده پلاستیک های سازگار با این تکنولوژی است.بیشتر ترموپلاستیک ها می توانند تزریق پلاستیک شوند. ترموپلاستیک های استاندارد می توانند با افزودنی هایی مثل فیبر،ذرات لاستیک، مواد معدنی،مواد مقاوم در برابر آتش و دیگر ترموپلاستیک ها  مقاوم شوند و خواص ویژه ای به دست آورند.

فرآیند تزریق پلاستیک امروزه به روش های زیادی انجام می شود. اما بهترین روش برای اینکه قطعات پلاستیکی یکنواخت و یکدست داشته باشید استفاده از این قالب است . طراحی این قالب بر اساس نظر مشتری و نحوه قطعه بستگی دارد .

بخش تزریق شامل بخش های متنوعی است .نازل ، سیلندر قیف ، قیف مواد پلاستیکی ، گرم‌کن ، حرارت سنج و ترموکوپل از مهم‌ترین بخش های قسمت تزریق پلاستیک است .

 

قالب تزریق پلاستیک

امروزه استفاده از قطعات پلاستیکی با توجه به طول عمر و مقاومت بالای آن‌ها رواج بسیار بالایی پیدا کرده است. برای ساخت و تولید قطعات پلاستیکی از قالب تزریق پلاستیک استفاده می کنند. اساس کار این قالب ها به گونه ای است که بعد از تزریق پلاستیک در آن‌ها و شکل گیری قطعه، آن را از قالب خارج کرده و سرد می کنند .

امروزه قالب تزریق برای تمامی قطعات پلاستیکی استفاده می‌شود. این قطعات در صنعت خودرو ، لوازم خانگی ، صوتی و تصویری ، آشپزخانه ها ، اسباب بازی ها و به طور کلی در تمامی جنبه های پزشکی استفاده دارند .

 

قالبگیری

بخش قالب گیری نیز از یک محفظه بزرگ تشکیل شده است در این محفظه دو بخش نصب می شوند که یکی ثابت است و دیگری متحرک . هر دو یک بخش ها شامل قالب تزریق پلاستیک می شوند. یک قالب بخش بیرونی را تشکیل می دهد . قالب دیگر بخش درونی را تشکیل می دهد .

 

طراحی قالب تزریق پلاستیک

طراحی قالب تزریق پلاستیک مناسب و عالی برای انواع ماشین آلات تزریق پلاستیک نیازمند دانش و تجربه بسیار بالا در تولید قالب های صنعتی می باشد؛ و برای ساخت این نوع قالب ها شما باید در ابتدا مدل قطعه پلاستیکی را طراحی نمایید .
طراحی قالب تزریق پلاستیک نیازمند انجام یک محاسبات خاص و رعایت کردن اصول و استاندارد های بالایی است. طراحی قالب تزریق پلاستیک نسبت به تولید قطعه پلاستیکی هزینه بالایی دارد و به همین دلیل باید در نهایت دقت و کارایی انجام شود. با رعایت و استفاده از این اصول می‌توان بهترین قالب های تولید پلاستیک را تولید و روانه بازار کرد .

 

همانطور که گفته شده ساخت قالب تزریق پلاستیک امروزه بسیار آسان تر و کوتاه شده است با استفاده از طرح و برنامه های کامپیوتری شما به راحتی می توانید مراحل ساخت قالب تزریق پلاستیک را انجام داده و این مراحل را با سرعت بیشتری نسبت به گذشته به سرانجام برسانید. مراحل ساخت قالب تزریق پلاستیک با توجه به قطعه مورد نظر می تواند در مدت زمان های مختلفی انجام شود. اگر قطعه دارای پیچیدگی های ظاهری و هندسی بالایی باشد برای ساخت آن زمان بیشتری مورد نیاز است. امروزه استفاده از خدمات تزریق پلاستیک برای ساخت قطعات پلاستیکی بسیار مرسوم است .

 

محاسبه هزینه تزریق پلاستیک

هزینه هر قطعه در تزریق پلاستیک می توانید با فرمول زیر حساب شود:

هزینه هر قطعه = هزینه مواد اولیه + هزینه ماشین کاری\تعداد قطعات + هزینه های ساعتی\زمان تولید

 

تعیین کننده اصلی هزینه تزریق پلاستیک، هزینه ماشین کاری و در واقع هزینه ساخت قالب است. از آنجایی که ساخت قالب برای هر تیراژ به صورت محدود انجام می شود طبیعی است که هر چه تیراژ بالاترباشد، هزینه ساخت به ازای هرقطعه پایین می آید.

هزینه مواد اولیه برای ساخت هر قطعه ثابت بوده و به نسبت هزینه پایینی است. هنگام اندازه گیری وزن مدل خود برای تخمین متریال مورد نیاز حتما سیستم تزریق را هم در نظر بگیرید.

هزینه های ساعتی عبارت اند از هزینه های ماشین و نیروی انسانی. این هزینه ها مستقیما وابسته به موقعیت جغرافیایی کارگاه تولید و ابعاد قطعه تولیدی هستند(قطعات بزرگتر نیاز به فشار هوای بالاتر و ماشین های گران تر دارند).

 

همچنین شما میتوانید برترین دوره طراحی قالب های تزریق پلاستیک، به کمک دو پلاگین مولدورکس و اسپلیتورکس در سایت مشاهده کنید.جهت ورود به صفحه دوره طراحی قالبهای تزریق پلاستیک کلیک کنید.

 

 

 

Top