09029098657info@ariatadris.ir
تصویر کاربر
نام و نام خانوادگی

مقررات و ایمنی دستگاه تزریق پلاستیک

مقررات و ایمنی دستگاه های تزریق پلاستیک

 

فردی که شرایط لازم در زمینه کاری مربوطه داشته و داراي تجربه كاري مرتبط با دستگاه هاي تزريق پلاستیک را دارد باید کارهای سرویس، نگهداری و تعمیر آن را انجام دهد. آنها باید از استانداردهای ایمنی و بهداشت صنعتی مطلع بوده و با ساختار و طرز کار تجهیزات ایمنی ضروری در دستگاه آشنا باشند.

 

تجهیزات ایمنی

تجهیزات ایمنی شامل مکانیزم قفل كننده و صفحات متحرك محافظتی می باشد.

صفحه محافظ از دسترسی به ناحيه خطر جلوگیری کرده و کارکنان را از پاشش ناگهانی پلاستیک مذاب محافظت می نماید.هنگامی که یک صفحه محافظ باز است مکانیزم قفل کننده از هر حرکت خطرناک دستگاه پیشگیری می نماید.ابعاد محافظ هاي متحرك در ماشين براساس تأمين حداكثر ايمني طراحي شده اند در صورتيكه از قالب و يا پران هاي بزرگتر از حد متعارف استفاده شود نياز به اصلاح ابعادي مي باشد.

 

تجهیزات ایمنی

بکار رفته در دستگاه برای ایمنی كاربران است و جزو کالاهای تولیدی می باشند. تنها زمانی می توان از دستگاه استفاده نمود که تمامي تجهیزات ایمنی سالم و كاركرد آنها مورد تأييد باشند. بنابراین از کار انداختن، صرف نظر کردن یا تغيير دادن تجهیزات ایمنی مطلقاً مجاز نیست. تجهيزات ايمني شامل كنترلر ماشين نيز مي باشد و هرگونه تغيير در آن مطلقاً مجاز نمي باشد.

 

نکات مهم در ایمنی دستگاه تزریق پلاستیک

 

پلاک هاي ایمنی در دستگاه

در قسمت هاي مختلف ماشين پلاك هايي نصب شده كه اطلاعات ايمني و هشدارهاي لازم در خصوص نحوه كاربري ماشين بر روي آنها درج شده است. خواهشمند است به مندرجات آنها دقت فرماييد.

 

محافظت و تعمیر 

تمامی کارهای تعمیر و نگهداري باید زمانی انجام شود که کلید اصلی دستگاه در حالت خاموش يا وضعيت صفر "0" است و در صورت نياز به آن قفل نيز زده شده باشد.آموزش نحوه كار با ماشين و نكات مرتبط با ايمني و بهداشت به اپراتور ماشين از مسئوليت هاي صاحب ماشين است. هر عملی که ایمنی كاربر را تحت الشعاع قرار مي دهد باید متوقف گردد.کارفرما باید مطمئن شود که هیچ فرد غیر مجازی با دستگاه کار نمی کند.

 

تجهیزات ایمنی

به هیچ وجه نباید از ماشین جدا شود. اگر به منظور انجام تعمیرات، جدا کردن تجهیزات ایمنی ضروری باشد، به محض پایان یافتن تعمیرات، تجهیزات ایمنی باید مجدداً نصب شده و کارایی آنها تأييد شود.حذف، تغییر یا اصلاح تجهیزات ایمنی در دستگاه تزریق پلاستیک به هيچ عنوان مجاز نمی باشد .

 

بخارات سمی

برخی مواد پلاستیکی در مجاورت دمای زیاد، تولید بخار و گاز می کنند. این امر مخصوصاً در مورد PTFE، POM و PVC صادق است. اگر عدم توليد این گازها توسط سیستم کنترل ميسر نيست، توصیه می شود یک هواکش برای خارج نمودن این بخارات خطرناک مورد استفاده قرار گیرد. به علاوه، نیاز است که کلید هواکش و کلید اصلی دستگاه با هم موازي شوند.

اگر وسایل مكنده گازها مستقیماً بر روی دستگاه بسته شده باشند، توصیه می شود که آنها را بر روی قالب نصب نمایید.

 

تجزیه انفجاری

بعضی از مواد پلاستیکی زمانی که به مدت طولانی در معرض حرارت باشند، تمایل به تجزیه شدن، توليد گاز و انفجار دارند، بخصوص ماده پلی متیل اکسید و PVC. این نوع پلاستیک ها باید با استفاده از نازل هایی پروسس شوند که از قالب جدا بوده و هنگامیکه در اثر توليد گاز افزايش فشار روي دهد، گاز تحت فشار بتواند از نازل  خارج شود.

 

جلوگیری از این پیشامدها:

با رعایت کامل پارامترهای مشروحه مواد پلاستیکی، به خصوص پارامتر هایی از جمله دما و مدت زمان ماندگاري مواد پلاستیک در سیلندر با در نظر گرفتن مشخصات مواد.هنگام کار با پلاستیک های حساس به دما، مدت زمان ماندگاري مواد در سیلندر باید کاهش یابد، هنگامیکه در تولید، مدت کوتاهی وقفه می افتد یا هنگام تعویض ماده، باید از پلی اتيلن برای پاکسازی (پاک کردن سیلندر) استفاده شود و سپس گرما دهی قطع شود.

 

جلوگیری ازحوادث بدليل شارژ بيش از حد

به طور کلی، بارگيري حداكثر تا 15% بيش از وزن قطعه قابل قبول است. بارگيري بیش از حد، منجر به باقی ماندن مواد پلاستیک مذاب در سيلندر و بالا رفتن دما و فشار پس از تزریق خواهد شد.هنگامیکه بارگيري با فشار پشت بالا (Back Pressure) انجام شود فشار داخل سيلندر نيز به تبع آن افزايش خواهد يافت، در اينحالت در صورت نياز به تميز كردن نازل و يا قالب، احتمال پاشش مواد و آسيب به اپراتور وجود دارد. قویاً تاکید می شود که قبل از ورود به فضای داخل گيره برای تمیز کردن یا تعمیر، نازل از قالب جدا شده، موتور دستگاه خاموش و كليد اصلي در وضعيت صفر قرار گيرد.

 

درب كشويي

مجموعه درب كشويي سمت اپراتور و غير اپراتور و صفحه بالاي گيره فضايي را مي سازد كه قالب در آن قرار دارد. صفحه بالاي گيره در ماشين هاي كوچك جهت نصب قالب بايستي برداشته شود. در ماشين هاي متوسط و بزرگ صفحه فوقاني تعبيه نشده است. صفحه فوقاني تنها برای نصب قالب باید باز شود. این  وظيفه مسئولين ايمني است تا اطمينان حاصل نمايند كه در هنگام نصب قالب و باز بودن حفاظ فوقاني به پرسنل مربوطه آسيبي وارد نمي شود.

 

درب كشويي به سه سيستم 

حفاظت مكانيكي، هيدورليكي و برقي متصل است.

هنگاميكه درب كشويي باز است هر سه سيستم حفاظتي فعال هستند و يونيت گيره و يونيت تزريق فعال نمي باشند (در دستگاه هايي كه به اروپا صادر مي شوند موتور نيز از كار مي افتد).زبانه قفل مكانيكي كه به صفحه ثابت لولا شده است با باز شدن درب كشويي آزاد شده و به اهرم (ميله شانه اي) گير كرده و مانع بسته شدن گيره مي شود.

 

در حفاظت هيدروليكي

به محض باز شدن درب كشويي، شير برقي مسير عبور روغن را مسدود مي نمايد و در حفاظت الكتريكي با باز شدن درب كشويي و تحريك ميكروسوييچ ايمني، كليه فرمان هاي برقي از كار مي افتند.

نتیجه گیری
در زمانيكه دستگاه روشن و درب كشويي باز است اگر شستي "گيره بسته" فشرده شود، گيره بسته نخواهد شد و پيام خطاي «درب را ببنديد.» بر روي صفحه نمايش ظاهر ميشود.

 

برطرف ساختن خطا:

درب كشويي را ببندید و سيكل كاري را ادامه دهيد كه در اينصورت ابتدا پيغام خطا حذف و گيره بسته خواهد شد.در مواردي ممكن است اين پيام خطا بدليل نقص در يكي از ميكروسوييچ ها باشد كه با بررسي آنها و رفع اشكال مي توان مشكل رابرطرف نمود.

 

حفاظ نازل

به منظور جلوگيري از پاشش مواد از نازل به سمت اپراتور، حفاظي فلزي بر روي آن قرارداده شده كه وجه سمت اپراتور آن از جنس طلق مي باشد. درصورتيكه حفاظ نازل به عقب كشيده شود تزريق مواد پلاستيك متوقف خواهد شد.

نتیجه گیری

اگر حفاظ نازل به عقب كشيده شود پيغام خطاي «حفاظ نازل بسته نیست.» در پانل رويت مي شود. هنگامیکه درب حفاظ بسته شد، پیغام ناپدید می شود و می توان آغاز بکار نمود.

 

حفاظ ثابت

حفاظ هاي ثابت با پيچ محكم شده اند و تنها به منظور سرويس و تعميرات بازنمودن آنها مجاز است. حفاظ هاي ثابت را می توان در اطراف ماشين در بخش تزریق و گيره یافت.بکار انداختن دستگاه هنگامیکه حفاظ هاي ثابت آن باز شده اند، مجاز نیست.

 

ساير احتمالات در زمان باز بودن حفاظ نازل

اگر قيف از جاي خود باز شده باشد و موادگيري هم متوقف، بدليل گرماي سيلندر احتمال آتش سوزي در قسمت ورودي سيلندر و همچنين در قسمت نازل وجود دارد. همچنين احتمال فوران مواد مذاب از نازل وجود دارد.

 

همچنین شما میتوانید برترین دوره طراحی قالب های تزریق پلاستیک، به کمک دو پلاگین مولدورکس و اسپلیتورکس در سایت مشاهده کنید.جهت ورود به صفحه دوره طراحی قالبهای تزریق پلاستیک کلیک کنید.

Top