09029098657info@ariatadris.ir
تصویر کاربر
نام و نام خانوادگی

اکسپوژر با فتوشاپ

برخی از افکت های تصویری و ویدیویی هستند که باید ایجاد مجدد آن ها را یاد بگیرید،ایجاد افکت های تصویر در تصویر (تکنیک نوردهی دوگانه در عکاسی) که با نام دابل اکسپوژر (Double Exposure) شناخته می شود یکی از قابلیت های محبوب فتوشاپ به شمار می رود.

دانشی ساده پشت تکنیک Double Exposure نهفته است

 

چگونه در فتوشاپ یک افکت دابل اکسپوژر بسازیم؟؟

1. عکس اصلی را آماده کنید
 

قدم اول

 عکس خود را آماده کنید.مطمئن شوید که پس زمینه ی عکس شما کم و بیش خنثی هست، بدون اجزای نویزی مثل شاخ و برگ و علف، تا کار کردن باهاش براتون راحت تر باشه.

 

قدم دوم

حالا باید روشنتر کنیم اونو و بهش کنتراست بدیم. وارد منوی Image و سپس Adjustment میشم و Levels رو انتخاب می کنیم. روشن ترین اسلایدر رو به سمت چپ تکون بدید که عکس رو روشن تر میکنه و با حرکت اسلایدر سیاه سمت چپ به سمت راست به اون کانترست اضافه کنید. بروی دکمه ی OK کلیک کنید تا تنظیمات اعمال بشه.

 

قدم سوم

حالا باید پس زمینه رو جدا کنیم.با توجه به اینکه از یه عکس با پس زمینه ی تمیز استفاده می کنیم درست مثل یه تکه ی کیک هست. ابزار Magic Wand Tool (کلید W) رو برمیداریم و بروی هر جایی از پس زمینه کلیک می کنیم تا انتخاب بشه. سپس به منوی Select میریم و گزینه ی Inverse رو می زنیم تا دور بدن سوژه انتخاب بشه.

 

قدم چهارم

در حالی که ابزار Magic Wand Tool (کلید W) رو در اختیار دارید، دکمه ی Refine Edge رو در نوار بالا بزنید تا انتخاب تصحیح لبه ی عکس نمایش داده شود. اینجا حالا میتونید دیدتون رو به عکس با حالت های دید View Modes تغییر بدید و بخش انتخاب شده رو بروی پس زمینه های سفید، سیاه، بیرنگ یا دیگر قرار بدید تا برای ویرایش بیشتر قابل مشاهده و دسترس پذیرتر باشه.

به آرامی مقدار شعاع Radius رو در تنظیمات تشخیص لبه Edge Detection تا 1.5 زیاد کنید تا سختی دور لبه ها کمتر بشه و جزئیات کوچیک رو همچون موها درست نمایش بده.  در بخش Output انتخاب Output To رو در پنجره ی تنظیمات بروی New Layer with Layer Mask تنظیم کنید. این بطور خودکار طی مخفی کردن پس زمینه، یک کپی از تصویر اولیه با عمل Clipping Mask یا چینش ماسک درست میکنه.

میتونید با انتخاب های دیگر در پنجره ی Refine Edge بازی کنید تا لبه رو صاف تر و بیشتر محو کنید. در صورتی که میخواید یه بخشی که با دیگر بخش ها احاطه شده رو جدا کنید ، یا اینکه تصویر پس زمینه دارای پیچیدگی هست و لبه های سوژه ی اصلی مناسب نیست، این کار خیلی میتونه بهتون کمک کنه. در مورد ما، این تغییرات جزئی برای ایجاد افکت دلخواه ما کافی هست.

حالا میخوایم پرتره رو تک رنگ یا monochromatic کنیم تا  رنگ های اون با رنگ های تصویر جنگل یا هرعکسی که شما انتخاب کرده اید هماهنگ بشه. لایه ی پرتره رو بصورت انتخاب شده حفظ کنید. وارد منوی Image بشید و در بخش Adjustments گزینه ی Desaturate رو انتخاب کنید یا خیلی ساده Shift رو بهمراه Ctrl و U بزنید تا تصویر تبدیل به سیاه و سفید بشه

.

قدم پنجم

پنجره ی Levels رو با زدن ctrl + L بروی صفحه کلید باز کنید و تصویر رو با حرکت اسلایدر سمت چپ به سمت راست یا تنظیم مقدار اون به 117 تاریک تر کنید.

افکت رو اعمال کنید و سپس به منوی Image برید و در Adjustments ، گزینه ی Hue/Saturation رو انتخاب کنید. تیک چک‌باکس گزینه ی Colorize رو در سمت راست پایین پنجره تنظیمات بزنید تا گستره ی کل رنگ عکس رو تغییر بدید. مقدار Hue رو به مقدار 212 تنظیم کنید، اسلایدر رو به سمت راست ببرید، تا سایه های تینت آبی دربیارین. تراز Saturation یا همون اشباع رنگ رو بروی 10 قرار بدید، تا وضوح زیاد عکس کم بشه و بروی OK کلیک کنید تا افکت ایجاد شده اعمال بشه.

 

قدم ششم

بروی ماسک لایه ی پرتره کلیک راست کنید و در منوی کشویی میتونید بروی Apply Layer Mask کلیک کنید. حالت ترکیب Blending Mode لایه ی پرتره رو در پنل لایه ها Layers به Screen تغییر بدید. میتونیم ببینیم که در حال حاضر افکت مورد دلخواه دابل اکسپوژر ظاهر میشه. فقط چند تا تغییرات کوچیک مونده، که اونم انجام میدیم.

 

قدم هفتم

حالا میخواهیم تصویر رو با ویرایش سر پرتره کمی سورئال کنیم. ابزار Brush Tool (کلید B) رو انتخاب کنید و قلم Airbrush Soft Round 17 رو از قلم های گرد با سایز استاندارد Round Brushesh with Size انتخاب کنید. (با زدن کلیک راست موس در منوی قلم ها یا پنل قلم ها (کلید F5) میتونید اونو پیدا کنید) 

ماسک لایه ی جنگل رو انتخاب کنید، رنگ پرکردن Fill روی سفید تنظیم کنید و خیلی نرم بروی بخش بالایی ناحیه ی سرنقاشی کنیم، و بدین صورت بخش های ناخواسته ی سر رو حذف کنیم و فضایی رو به بخش بالای تصویر اختصاص بدیم. این کار باعث میشه که تصویر اینطور به نظر برسه که انگار درخت ها دارن مستقیما از روی سرسوژه در پرتره رشد میکنن.

 

قدم هشتم

چند تا بخش از تصویر در این مرحله ممکنه کمی نویزی به نظر برسن (برای مثال بخش چشم ها، جایی که درختای تصویر جنگل تاثیر حواس پرت کننده ای ایجاد میکنن) بزارید این مساله رو حل کنیم و این بخش ها رو تمیز کنیم و کنتراست هم ایجاد کنیم.

در زیر لایه ی پرتره ی بی رنگ شده یک لایه ی جدید ایجاد می کنیم، و ابزار Brush Tool (کلید B) رو دوباره برمیداریم و رنگ پر کردن (Fill) رو به آبی تاریک (2f2c35#) تغییر میدیم، که این رنگ رو میشه مستقیما از بخش موی پرتره با استفاده از ابزار Eyedropper Tool (کلید I) استخراج کرد.

با رنگ کردن بخش چشم ها شروع کنید و اونو بیشتر قابل تمایز کنید. برای راحتی بیشتر، میتونید با زدن Ctrl و کلیک بروی ماسک لایه ی پرتره، دور پرتره (خطوط جداکننده ی متحرک) ایجاد کنید که اجازه می دهد تا تنها در داخل ناحیه ی انتخاب شده ترسیم کنید، بدون اینکه از مرز انتخابی خارج بشه.

 

 

قدم نهم

حالا میخواهیم یک ویرایش پایانی بروی تصویر خودمون داشته باشیم. لایه ی پرتره ی بی رنگ شده رو انتخاب کنید و با کلیک بروی آیکون ماسک در بخش پایین پنل لایه ها Layers به اون ماسک اضافه کنید. ابزار Brush Tool (کلید B) رو بردارید و رنگ Fill رو به سیاه تغییر بدیم. از اونجاییکه ماسک لایه بطور پیش فرض سفیده، رنگ سیاه بهمون کمک میکنه تا بخش های ناخواسته رو از تصویر پاک کنیم. بروی ناحیه ی گردن سوژه نقاشی کنید تا یه حالتی ایجاد کنید که انگار صورت سوژه داره از درختان میزنه بیرون.

 

کارتون عالی بود ! کار پرتره ی ما در اینجا تموم شد

تبریک میگم. این قدم های ساده به ما کمک کرد تا یه پرتره با استایل دابل اکسپوژر با ترکیب دو تصویر بسازیم و اثر سورئال قشنگی رو تولید کنیم. امیدوارم که در این آموزش نکات و ترفندهای مفید و کاربردی رو کسب کرده باشید. چرا که خیلی به شما کمک میکنن تا بتونید انواع تصاویر اکسپوژری خلق کنید موفق باشید !

 

برای یادگیری حرفه ای دابل اکسپوژر دوره صفرتاصد فتوشاپ بهترین گزینه برای شماست 

 

 

همچنین شما میتوانید برترین و کاملترین دوره فتوشاپ درسایت مشاهده کنید. جهت مشاهده صفحه دوره کلیک کنید.

Top